Asset Publisher
Obiekty edukacyjne
Zapraszamy zwiedzających do: budynku edukacyjnego, Pszczelego Zakątka, Ogrodu Dendrologicznego, do rezerwatu przyrody "Wrzosowiska Cedyńskie im. inż. Wiesława Czyżewskiego" oraz na ścieżkę edukacyjną "Drewno - surowiec niezwykły"
Głównym miejscem wykorzystywanym w edukacji leśnej społeczeństwa jest kompleks obiektów mieszczących się tuż przy siedzibie Nadleśnictwa. Na kompleks składają się:
1. Leśna wiata edukacyjna. Mieści jednorazowo około 70 osób. Obiekt wyposażony został w sprzęt multimedialny, nagłośnienie, filmy o tematyce leśnej, eksponaty, tablice edukacyjne i internet. Budynek jest w pełni przystosowany do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Wiata edukacyjna jest obecnie w remoncie.
2. Wiata na ognisko. Obiekt wyposażony w ławy, stoły, miejsce na ognisko i grill. Ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek to punkt końcowy większości spotkań edukacyjnych.
3. Ogród dendrologiczny. Obiekt powstał w 1997 roku. Na powierzchni 1,69 ha zgromadzonych zostało 265 gatunków drzew i krzewów strefy umiarkowanej całego świata. Wśród roślin pospolicie występujących w naszych lasach, ogródkach przydomowych i zieleńcach można tutaj obejrzeć gatunki rzadkie, ginące i reliktowe. Jest idealnym miejscem na doskonalenie znajomości gatunków drzew i krzewów, morfologii roślin oraz kształcenia w zakresie roli poszczególnych gatunków w środowisku przyrodniczym.
4. Punkt edukacji leśnej „Pszczeli zakątek" wraz ze ścieżką przyrodniczo-turystyczną "Drewno - surowiec odnawialny"
Aby rozpowszechnić w społeczeństwie wiedzę na temat znaczenia pszczół – i tych domowych, i tych dzikich – w środowisku leśnym, Nadleśnictwo Mieszkowice stworzyło wyjątkowy, wyróżniający się wśród ścieżek o tematyce ściśle leśnej, punkt edukacji leśnej „Pszczeli Zakątek". Punkt powstał przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Obiekt, położony przy siedzibie nadleśnictwa, założony został na terenie dawnego ogródka warzywnego, przekształconego rękoma leśników w kwitnący pszczeli ogród. Punkt ma postać zieleńca pełnego rabatek kwiatów oraz drzew i krzewów owocowych, niezbędnych pszczołom do funkcjonowania. Wyposażony został w zachęcającą do wejścia ozdobną bramę, tablice edukacyjne i wygodne ławki. Dodatkowo ogród wzbogacono cieszącymi się wielką popularnością wśród dzieci eksponatami edukacyjnymi: rzeźbą niedźwiedzia dobierającego się do drzewa bartnego, barci oraz pozwalającej zapoznać się z budować ciała owada rzeźbą pszczoły. Prezentowane są różne typy uli, począwszy od replik najdawniejszych, wykonywanych w pniach drzew, przez tradycyjne ule wielkopolskie i warszawskie, aż do najnowszych, styropianowych konstrukcji. Ze względów bezpieczeństwa ule nie są zamieszkane przez pszczele rodziny.
Wstęp na obiekt jest bezpłatny. Obiekt czynny jest w dni powszednie w godzinach 7:00-15:00. Dla grup zorganizowanych i wycieczek szkolnych zapewniamy po wcześniejszym umówieniu spotkania przewodnika. Dodatkowo istnieje możliwość przeprowadzenia warsztatów o tematyce pszczelarskiej dla różnych grup wiekowych, podczas których można przyswoić najważniejsze informacje o pszczołach i ich znaczeniu dla człowieka. W bezpośrednim sąsiedztwie „Pszczelego zakątka" znajdują się: leśna wiata edukacyjna, wiata na ognisko oraz ogród dendrologiczny.
Na drodze tuż za ogrodem dendrologicznym znajdziemy ozdobną, drewniana bramę, prowadzącą na leśną ścieżkę przyrodniczo-turystyczna przybliżającą temat drewna. Jeszcze przed wejściem na ścieżkę dzieci mogą wypróbować "Leśne cymbały" i sprawdzić, czy rzeczywiście każdy gatunek drewna uderzony drewnianym młotkiem wydaje inny, charakterystyczny dźwięk. Sama trasa prowadzi przez las, a po drodze można zapoznać się historią niezwykłego surowca jakim jest drewno. Kolejne tablice przybliżają tematykę:
- hodowli, użytkowania i pozyskiwania drewna;
- jego zastosowania w przemyśle, przedmiotach codziennego użytku i jako materiał energetyczny;
- faz rozwojowych drzewostanu;
- wad drewna
- znaczenia martwego, rozkładającego się drewna w przyrodzie
Ścieżka w kształcie pętli ma długość około jednego kilometra. Teren ścieżki nie jest ogrodzony, więc ścieżka dostępna jest przez cały sezon i o każdej porze dnia.
Tereny Nadleśnictwa Mieszkowice obfitują w atrakcje przyrodnicze i miejsca warte zobaczenia. Spotkania edukacyjne mogą odbywać się w innych wybranych przez odbiorców miejscach na terenie Nadleśnictwa Mieszkowice, są to m.in.:
1. Szkółka Leśna w Starych Łysogórkach z miejscem na ognisko i możliwością zapoznania się z tematyką produkcji szkółkarskiej;
2. Rezerwat przyrody "Wrzosowiska Cedyńskie im. inż. Wiesława Czyżewskiego;
3. Miejsce odpoczynku "Dolina Słubi" przy Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym Dolina Słubi, z miejscem na ognisko i relaks.
Proszę pamiętać, że do obowiązków opiekunów grupy (organizator wycieczki) należy:
1. Zapewnienie odpowiedniej opieki nad uczestnikami spotkania;
2. Aktywne uczestnictwo w zajęciach;
3. Poinformowanie uczestników o wystąpieniu możliwych zagrożeń (np. ukąszenia, zadrapania, kleszcze, pyłki, itp.);
4. Ustalenie, czy wśród uczestników nie występują przypadki schorzeń, które uniemożliwią wzięcie udziału w zajęciach (np. alergie);
5. Zaopatrzenie się w apteczkę pierwszej pomocy;
6. Zadbanie o odpowiedni strój terenowy (nakrycie wierzchnie i obuwie).