Lista aktualności Lista aktualności

Na wrzosowiskach

Zapraszamy do obejrzenia galerii tegorocznych zdjęć wykonanych w rezerwacie przyrody Wrzosowiska Cedyńskie im. inż. Wiesława Czyżewskiego

Na wrzosowiskach widać już początki jesieni. Wrzosy powoli przekwitają, w przyszłym sezonie warto wybrać się na fotografowanie fioletowych połaci już w drugiej połowie sierpnia.

Oprócz fioletowych wrzosów, na wrzosowiskach można spotać wiele ciekawich i rzadkich roślin i zwierząt. O tej porze roku owocami zachwuca nas dzika róża. Czerwone, błyczcące kulki dzikiej róży Rosa canina wyglądają świetnie na zdjęciach na tle niebieskiego nieba.

Ciekawym gatunkiem występującym w rezerwacie jest rzadki poskocz krasny Eresus kollari. Samce tego pająka mają charakterystyczny wzór na czerwonym odwłoku, składający się z czterech czarnym plam otoczonych białą obwódką. W sierpniu i wrześniu można spotkać samce, które poszukują samic ukrytych w wykopanych przez nie norkach. Rzadkość występowania tego ciepłolubnego pająka sprawiła, że został wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Występowanie poskocza krasnego w rezerwacie Wrzosowiska Cedyńskie zostało opisane w pracy R. Rozwałki i in. w 2019 roku, a obecność pająka odnotowana była w ramach monitoringu gatunków i siedlisk przyrodniczych ze szczególnym uwzględnieniem specjalnych obszarów ochrony siedlisk Natura 2000.

Na obrzeżach rezerwatu, na zacieninych niskich skarpach porośniętych dębami i osikami obserwować można paprotkę zwyczajną Polypodium vulgare, której pierzasto podzielone listki ładnie wychodzą na zdjęciach.

Fiolet to nie tylko wrzosy, bo występujące tutaj jasieniec piaskowy Jasione montana oraz świerzbnica polna Knautia arvensis także cieszą odcieniami niebieskiego i purpury. Na jednym ze zdjęć widać motyla modraszka korydon (Polyommatus coridon), który przysiadł właśnie na kwiecie świerzbnicy.

Zapraszamy na zwiedzanie rezerwatu o każdej porze roku, nie tylko na przełomie sierpnia i września.