Lista aktualności Lista aktualności

Światowy Dzień Pszczół

Poznaj dzikich zapylaczy

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół – święto ustanowione przez ONZ, które przypomina o ogromnym znaczeniu owadów zapylających dla przyrody i życia człowieka. Choć najczęściej myślimy o pszczole miodnej, równie ważne są dzikie zapylacze, takie jak pszczoły samotnice czy trzmiele. W Polsce żyje ponad 450 gatunków dzikich pszczół, z których wiele zagrożonych jest wyginięciem. Ich rola jest nieoceniona – aż 90% dziko rosnących roślin zależy od ich zapylania, co wpływa na zdrowie całych ekosystemów.

Dzikie pszczoły znajdują naturalne schronienie w lasach, gdzie leśnicy podejmują szereg działań wspierających ich bytowanie – sadzą nektarodajne drzewa, zakładają łąki kwietne, pozostawiają martwe drewno i przywracają tradycję bartnictwa. Ochrona dzikich zapylaczy to jednak zadanie nie tylko dla specjalistów – każdy z nas może pomóc, sadząc kwiaty, ograniczając chemię w ogrodzie czy wieszając domki dla pszczół. Świadomość i wspólne działania to klucz do zachowania tych niezwykle ważnych owadów.

W Pszczelim Zakątku w Nadleśnictwie Mieszkowice zwiedzający mogą zapoznac się z metodami orchony pszczół - od sadzenia roślin miododajnych po konstrukcję tzw. hoteli dla pszczół, będących miejscem rozrodu i zimowania wielu gatunków. Na kwitnących w okolicy czereśniach, krzewach róży, krzewinkach poziomek i kwiatach takich jak stokrotki, trybule, mniszki lekarskie można spotkać nie tylko najbardziej znaną pszczołę miodną, ale także wiele spośród jej dzikich koleżanek - mniejsze od pszczoły miodnej pszczolinki, kilka gatunków trzmieli, bzygowate a także pluskwiaki i chrząszcze biorące udział w zapylaniu kwiatów. W hotelu dla owadów główne miejsca zajmują pszczolinki, ale także przedstawiciele osowatych takie jak bolica czy licze, trudne do rozpoznania muchówki.

W galerii można zapoznać się z niektórymi mieszkańcami Pszczelego Zakątka.